آگوست
15
2015

نرم افزار های شبيه سازی شبکه و نحوه نصب کردن و کار با آنها- قسمت دوم

 

۲-۱۳  تنظيم X يا Xwindows

X يك محيط گرافيكي پنجره اي براي يونيكس و لينوكس می باشد. براي تنظيم X كارهاي زير را بايد انجام دهيد:

 • برنامه تشخيص و شناسايي به هنگام نصب (Probe) صفحه نمايش و كارت ويدئويي را شناسايي و درايور مناسب براي آن انتخاب مي‎كند. فقط توجه كنيد كه درست عمل كرده باشد.
 • كادر بررسي موجود در مقابل مقدار صحيح حافظه كارت ويدئويي را علامت بزنيد.
 • مشخصات موجود را با دكمه Test كنترل كنيد.

براي آغاز به كار اتوماتيك X به هنگام راه اندازي، جلوي Graphical Login علامت بزنيد. در اينصورت هميشه بلافاصله بعد از Login (ورود به سيستم) صفحه X ظاهر مي‎شود. توصيه مي‎كنيم براي ورود، حالت گرافيكي را انتخاب نكنيد. زيرا فراگيري كار با محيط شِل (دستوردهي متني) قبل از استفاده از محيط گرافيكي، مهم می باشد. نگران اين موضوع نباشيد زيرا مي‎توان در هنگام كار در محيط متني با فشار دادن دكمه هاي Ctrl و Alt و F7 به طور همزمان به محيط گرافيكي رفت. لازم به ذكر است كه محيط گرافيكي توسط برنامه GNOME ارائه مي‎شود. لذا در هنگام نصب بسته هاي نرم افزاري، بسته نرم افزاري GNOME را حتماً نصب كنيد. به محيط متني لينوكس Console mode نيز مي‎گويند.

نكته: اگر سيستم X را در زمان نصب لينوكس نصب كرده باشيد، مي‎توانيد از قابليت‎هاي گرافيكي آن محيط استفاده كنيد. ولي اگر X را در زمان نصب لينوكس نصب نكرده باشيد و مايل به استفاده از سيستم X باشيد، بايد از CD نصب استفاده كنيد و لينوكس را مجدداً نصب كنيد كه كاري دردسر ساز است.

قطعاً روشهاي ديگري هم براي نصب X وجود دارد. ولي يك فرد تازه كار شايد مايل به استفاده از اين روشها نباشد. چرا كه نصب مجدد لينوكس مي‎تواند راحت‎تر باشد. اگر سيستم X را از قبل نصب كرده باشيد ولي اجازه اجراي اتوماتيك آن را نداده باشيد، به صورت زير مي‎توانيد اين سيستم را به راه اندازيد:

در پاي اعلان شل (محيط متني) تايپ كنيد:

Start X

بدين ترتيب Xwindows  شروع به كار مي‎كند. البته براي انجام اين كارها، بايد تحت عنوان root به سيستم وارد شويد. براي Logout كردن از X مكان نماي خود را روي صفحه GNOME بياوريد و سپس روي دكمه Main Menu با دكمه چپ ماوس كليك كنيد تا پنجره‎اي شامل عبارتهايي مثل Applications ، utilities و games ظاهر شود. حالا مكان نماي ماوس را روي عبارت Logout ببريد. يك پنجره ديگر ظاهر مي‎شود كه از شما مي‎پرسد آيا مطمئنيد كه مي‎خواهيد از سيستم X خارج شويد؟ روي yes كليك كنيد تا به اعلان شل اوليه برگرديد. اگر يكبار ديگر خواستيد كه سيستم X را اجرا كنيد، مجدداً Statrt X را تايپ كنيد.

تبريك! شما توانسته ايد سيستم عامل لينوكس را بر روي كامپيوتر خود نصب كنيد.

با همه اين توضيحات اگر نتوانستيد به طور صحيح لينوكس را نصب كنيد و يا پاراتيشن ها ذهنتان را مشوش كرد، سعي كنيد با انتخاب ايستگاه كاري (Work station) مسير نصب را طي كنيد. اين روش راحت‎تر می باشد.

۲-۱۴  شروع به كار با لينوكس

بعد از نصب سيستم عامل لينوكس، حال مي‎خواهيم با آن كار كنيم. وقتي كامپيوتر راه اندازي مي‎شود در صورت تنظيم مناسب LILO مي‎توانيد در ابتداي راه اندازي يكي از سيستم‎هاي عامل كه يكي لينوكس و ديگري سيستم عامل ديگري مانند ويندوز مي باشد را انتخاب كنيد. البته اگر تنظيمات را طوري انجام داده‎ايد كه كامپيوتر با ديسكت راه اندازي شود، مي‎توانيد با گذاشتن آن ديسكت كامپيوتر را راه اندازي كنيد. حال با فرض اينكه سيستم عامل لينوكس را انتخاب كرده  باشيد، در ابتداي راه اندازي يك سري كلمات و پيامها روي صفحه ظاهر مي‎شود و به سرعت به طرف بالا حركت مي‎كند. مزيت عمده لينوكس نسبت به ويندوز همين پيامها است. چرا كه اين پيامها دقيقاً به شما مي‎گويد كه چه رخ مي‎دهد و هر پردازشي آيا موفقيت آميز بوده يا خير. اگر در هنگام راه اندازي سيستم عامل ويندوز مشكلي پيش آيد، شما نمي‎توانيد بفهميد چه اشتباهي رخ داده و اين مشكل را چگونه رفع كنيد. در حالي كه در لينوكس مي‎توانيد با دنبال كردن نوشته‎هايي كه ظاهر مي‎شوند پردازشها را تعقيب كنيد و مشكل پيش آمده را حل نماييد و يا سيستم را سريعتر و كاراتر سازيد.

بعد از اينكه سيستم عامل لينوكس راه اندازي شد به قسمت Login مي‎رسيد. در اين قسمت بايد براي ورود به سيستم User name و Password را وارد كنيد. سپس بسته به نوع تنظيمات زمان نصب مستقيماً وارد محيط X (محيط گرافيكي) ‎و يا محيط متني لينوكس(shell) مي‎شويد. در صورت وارد شدن به محيط گرافيكي مي‎توانيد براي وارد شدن به محيط متني از كليدهاي Ctrl+Alt+F1 (يا هر كليد تابعي ديگري غير از F7) استفاده كنيد تا ترمينال مجازي (Virtual terminal) باز شود.

ترمينال مجازي ابزاري مفيد است كه مي‎توان در لينوكس از آن استفاده كرد. لينوكس نه تنها سيستمي چند كاربره است، بلكه چند كاربر با يك كامپيوتر همزمان مي‎توانند كار كنند. به اين منظور مي‎توان تعدادي ترمينال به كامپيوتر متصل كرد و يا از ترمينال مجازي استفاده نمود. براي استفاده از ترمينال مجازي، كليدهاي Alt+F(1-12) را فشار دهيد. يعني فشردن كليد Alt با هر كدام از كليدهاي تابعي درست می باشد. (مي توانيد به هر تعداد ترمينال مجازي كه سيستم پشتيباني مي كند، برويد). در اينصورت با يك صفحه براي ورود (Login) به عنوان يك كاربر جديد مواجه مي‎شويد. مي‎توانيد چند بار با نام خودتان وارد شويد و يا كاملاً به عنوان يك كاربر ديگر وارد شويد. اگر در محيط X حضور داريد، با فشردن كليدهاي Ctrl+Alt+Fx مي‎توانيد يك ترمينال مجازي جديد باز كنيد و براي برگشت به محيط X كليد Alt+F7 را فشار دهيد. (وقتي در محيط X مشغول به كار هستيد F7 براي X نگه داشته مي شود). ترمينالهاي مجازي بخصوص وقتي مفيد هستند كه بخواهيد پردازشهايي در آنِ واحد در جلوي صفحه (fore ground) انجام شود.

۲-۱۵  چرا نبايد با root وارد شويد؟

حالا كه ورود چند كاربر و ترمينالهاي مجازي را مي‎شناسيد، وقت آن است كه توصيه كنيم محيط root فقط براي مديريت است. هرگز با root وارد سيستم نشويد مگر آنكه بخواهيد كاري مديريتي انجام دهيد. بعضي از كاربران جديد به هر منظوري از root استفاده مي‎كنند. اين موضوع به چند دليل نادرست است: بدون قصد و غرضي ممكن است به فايلهاي اصلي صدمه برسد، فايل سيستم آسيب ببيند و يا با آسيب به پردازشهاي سيستم، خرابيهاي گسترده اي ايجاد شود. همچنين اگر به شبكه متصل باشيد و با root وارد شويد شكافي در امنيت سيستم براي ورود ايجاد مي‎شود.

اگر تمام مدت با root  وارد شويد امكان اينكه اشتباهات كوچك باشد و خودتان بتوانيد آنها را رفع كنيد از بين مي رود. اگر خودتان مدير سيستم هستيد دستور ساده اي به نام Su به شما اين امكان را مي‎دهد كه به عنوان root و يا هر كاربر ديگري باشيد (اگر رمز عبور را بدانيد). البته به جاي اينكه از Su استفاده كنيد بهتر است به طور عادي با نام همان كاربر وارد سيستم شويد. دستور Su در حقيقت معني Superuser (كاربر ممتاز) را دارد. اگر به صورت ساده تايپ كنيد:

$Su

و به دنبال آن رمز عبور root را وارد كنيد، به عنوان root در نظر گرفته مي شويد و اگر تايپ كنيد:

$Su other_username

و بعد از آن رمز ورود آن كاربر را وارد نماييد به عنوان آن كاربر فرض مي‎شويد. وقتي با عنوان Superuser كار مي كنيد، به هر دستوري كه مي‎دهد دو بار نگاه كنيد و از صحت آن مطمئن شويد. وقتي كار مديريتي شما تمام شد، تايپ كنيد:

$exit

دو باره به عنوان كاربرعادي در نظر گرفته مي‎شويد.

هشدار : تحت root وارد سيستم نشويد. مگر در حالتي كه بخواهيد به عنوان مدير سيستم كاري انجام دهيد. در عوض بهتر است با Su به حالت root برويد. ضمناً قبل از فشردن كليد Enter هر دستور را دوباره بررسي كنيد. هر بي دقتي ممكن است خرابيهاي زيادي به دنبال داشته باشد. اگر دوست داريد كه كمي با سيستم بازي كنيد ولي نه به قيمت خراب شدن لينوكس، مي‎توانيد با نام كاربري غير از root وارد شويد و بعد به انجام تغييراتي كه مايليد بپردازيد.

۲-۱۶  فرمان های لينوكس

لينوكس هزاران دستور دارد كه مي‎توانيد رشته اي از آنها را با هم استفاده كنيد و دستورات پيچيده تري را بوجود آوريد. ضمناً مي‎توانيد فرمانهاي جديد در لينوكس ايجاد كنيد. تمام اين انعطاف پذيريها از لينوكس يك سيستم كاملاً قوي ساخته است. علت اينكه مي توانيد تمامي اين امكانات را داشته باشيد، از اين رو است كه تمامي فرمان ها مثل يك فايل اجرايي (executable) مي باشد. وقتي يك دستور مثل ls را تايپ مي كنيد، در حقيقت فايل اجرايي ls را اجرا مي نماييد كه در /bin/ls واقع شده است. وقتي فرمان جديدي ايجاد مي‎كنيد به سادگي آن را به دايركتوري /bin اضافه مي‎كنيد و سپس از آن مثل هر فرمان ديگر لينوكس استفاده مي‎كنيد.

 • بعضي از دستورهای اصلي لينوكس

بعد از اينكه براي اولين بار وارد سيستم شديد (از محيط يك كاربر استفاده كنيد و نه از محيط root) ، لازم است اطرافتان را بشناسيد. دايركتوريها در لينوكس بر ساختار درختي استوارند، مثل داس و ويندوز. پايين ترين سطح ساختار درختي دايركتوريها، دايركتوري root ناميده مي شود. در زير دايركتوري root تعداد زيادي دايركتوري قرار دارند كه زيردايركتوري (subdirectory) ناميده مي‎شوند و در زير آنها فايل ها قرار دارند.

نكته : دايركتوري و زيردايركتوريها در ويندوز به صورت مشابه به عنوان folder در نظر گرفته مي‎‎شوند.

 • يافتن موقعيت با فرمان pwd

اگر مسير دايركتوري كه در آن هستيد را گم كرده ايد با تايپ فرمان pwd مي توانيد مسير كامل محل قرار گرفتنتان در فايل سيستم را مشاهده نماييد:

$pwd

/home/Judith

pwd مخفف present working directory می باشد. Pwd مسير كامل دايركتوري جاري شما را از root تا دايركتوري فعلي نمايش مي دهد.

 • فهرست دايركتوريهاي موجود با فرمان LS

براي ليست كردن محتويات هر دايركتوري در لينوكس، دستور زير را تايپ كنيد:

$ls

در صورتي كه يك دايركتوري شامل زير دايركتوري يا فايلهاي مخفي باشد، براي ديدن آنها بايد از دستور زير استفاده كنيد:

$ls-a

براي داشتن جزئيات بيشتر، مانند اينکه چه كسي ايجادش كرده، چه كساني اجازه استفاده از آن را دارند، چه وقت ايجاد شده و يا هر اطلاعات ديگر، به سويچ ديگري نياز داريد.

$ls-la

دستور فوق اطلاعات را با جزئيات بيشتري در اختيار شما مي گذارد.

نكته : در لينوكس دستورات به فضاي خالي (space) و به حالات حروف (بزرگ يا كوچك) حساسند. اگر فراموش كنيد بين دستور و آرگومان فاصله بگذاريد و يا اگر با حروف بزرگ فايلي را بنويسيد كه بايد با حرف كوچك نوشته شود، فرمان به آن صورتي كه مي خواستيد، انجام نمي شود. مثلاً اگر دستور cd .. را وارد كنيد، پيغام اشتباه دريافت مي كنيد.

 • تغيير دايركتوري با فرمان cd

فرماني كه با آن مي توانيم دايركتوري را تغيير دهيم، cd است. در جلوي اعلان شل، فرمان cd و بعد نام دايركتوري كه مي خواهيد به آن وارد شويد را تايپ كنيد. اگر تايپ كنيد:

$cd/

به دايركتوري root مي‎رويد و اگر در اين دايركتوري جديد ls را تايپ كنيد، مجموعه جديدي از دايركتوريها را مي‎بينيد. اگر بعد از ظاهر شدن نتايج تايپ كنيد pwd خواهيد داشت:

$pwd

به اين ترتيب مطمئن مي‎شويد كه در دايركتوري root قرا داريد. مشخصه دايركتوري root به صورت / مي باشد. در هر كجاي ساختار درختي كه باشيد با تايپ cd/ و فشردن Enter مي‎توانيد به دايركتوري root برويد.

 • كپي كردن فايلها با فرمان cp

دستور كپي فايلها در لينوكس، cp مي باشد. براي كپي كردن يك فايل بايد به صورت زير عمل كنيد:

مقصد مورد نظر نام فايل cp

به عنوان مثال:

$cp XF86config.eg /home/Judith

اين فرمان به سيستم مي گويد فايل XF86config.eg را از دايركتوري فعلي به /home/Judith كپي كند. مجبور نيستيد در يك دايركتوري باشيد تا بخواهيد فايلي از آن را كپي كنيد. ما مي توانيم در دايركتوري /home/Judith باشيم و در عوض دستور زير را تايپ كنيم:

$cp/usr/x11R6/Lib/x11/xF86config.eg/home/Judith

يا ساده تر:

$cp/usr/x11R6/Lib/x11/xF86config.eg.

آيا به (.) در آخر دستور توجه كرده ايد؟ در حقيقت مخفف دايركتوري فعلي است. حال مي‎خواهيم فايلي را كه اخيراً كپي كرده ايم را ببينيم. براي برگشتن به دايركتوري خانه خود هر كجا كه باشيم مي‎‎توانيم ( ~) را جلوي اعلان شل تايپ كنيم. تايپ كنيد~ cd و ببينيد كه چه اتفاقي مي افتد.

$cd~

$pwd

/home/Judith

حالا ls را تايپ كنيد و ببينيد كه فايل مورد نظر در آن وجود دارد:

$ ls

XF86config.eg

 • خواندن خروجي با استفاده از فرمان های cat و more و استفاده از Ctrl+C

براي ديدن مطالب يك فايل مي‎توان از فرمان cat كه مخفف concatenate می باشد استفاده كرد. زيرا با آن مي توان مطالب دو يا چند فايل را با هم تركيب نمود.

$cat XF86config.eg

اين فايل بزرگ است. لذا سريعتر از آنچه بتوانيم آن را بخوانيم از جلوي چشم عبور مي‎كند. براي نمايش آهسته آن به طوري كه قابل خواندن باشد با استفاده از pipe (|) مي توانيم خروجي فرمان cat را به فرمان more بدهيم:

$cat XF86config.eg|more

وقتي از pipe در لينوكس استفاده مي‎كنيد، معني آن اين است كه يك فرمان اجرا شود و نتيجه آن به فرمان دوم داده شود. به اين ترتيب مي‎توان دستورهاي قويتري با رشته‎اي از دستورهاي كوتاه و يا با استفاده از pipe، با هم اجرا كرد. معني دستور more اين است كه يك صفحه پر را در يك زمان نشان دهد و براي حركت به صفحه بعدي (scroll) كليد spacebar فشرده شود. تا رسيدن به آخرين صفحه مي‎توانيد spacebar را فشار دهيد. اگر از خواندن اين فايل طولاني خسته شده ايد، براي قطع آن از ctrl+c استفاده كنيد.

نكته: منظور از ctrl+c اين است كه Ctrl را فشار دهيد و در حين اينكه آن را پايين نگه داشته ايد، c را فشار دهيد. شل نسبت به حالت بزرگ و كوچك c حساس نيست. لذا  ctrl+c برابر با  Ctrl+C است.

Ctrl+C فرمان در حال اجرا را متوقف مي كند و اعلان شل نشان مي دهد كه آماده دريافت دستور بعدي است.

 • پاك كردن يك فايل با فرمان rm

بعد از اينكه از فايل XF86config.eg استفاده كرديد. بايد آن را از دايركتوري خانه پاك كنيد. چون در واقع متعلق به اين دايركتوري نيست. براي پاك كردن يك فايل يا دايركتوري از فرمان rm استفاده كنيد.

$rm/home/Judith/XF86config.eg

remove file ` XF86config.eg` ? y/n

y

بعضي از نگارش هاي لينوكس پيامي را نشان مي‎دهد كه از شما مي‎پرسد آيا حقيقتاً مي‎خواهيد فايل را پاك كنيد.

هشدار: كليدي با عنوان undo (لغو عمل) براي لينوكس وجود ندارد! وقتي يكبار فايل را پاك كنيد، كلاً از بين مي رود.

 • انتقال و يا تغيير نام فايلها

براي انتقال يك فايل به مكاني ديگر و همچنين تغيير نام يك فايل از دستور mv استفاده مي شود.

مقصد نام فايل $mv

اين دستور شبيه به دستور cp است، با اين تفاوت كه فايل را از محل اول برمي دارد. مثال:

$mv XF86config.eg/home/tiger

فايل XF86config.eg را به زير دايركتوري tiger منتقل مي كند.

 • v پيدا كردن فايلها و دايركتوريها

دستور زير تمام فايلهايي كه مرتبط با دستور finger است را پيدا مي كند:

$locate finger

 • v كمك گرفتن از صفحه هاي man و info

همانطوركه تا به حال متوجه شده‎ايد، تعداد زيادي دستور، فايل سيستم، كتابخانه و فايلهاي مخصوص وجود دارند كه آنها را نمي‎شناسيد. بهترين مرجع يادگيري لينوكس مجموعه صفحات man (manual) است. صفحات man بهترين راه براي يافتن متغيرها و گزينه‎هاي ممكن يك فرمان است و اطلاعات خوبي در اين زمينه ارائه مي‎دهد. مرجع ديگر صفحات info می باشد كه از جهاتي جديدتر از man است و توضيح بيشتري نسبت به صفحات man راجع به دستورها دارد. براي ديدن اطلاعاتي در مورد عناوين، تايپ كنيد info topic به طور مثال:

$info ls

 

جدول ۱: تعدادي از دستورهاي لينوكس

فرمان
شرح
pwd نمايش دايركتوري جاري
ls نمايش محتواي يك دايركتوري
cd directory رفتن به يك دايركتوري
cp file new-location كپي كردن فايل به يك محل جديد يا به يك نام جديد
cat file نمايش محتويات يك فايل
more نمايش خروجي به صورت صفحه به صفحه
ctrl+c قطع يك فرمان (وقتي كه فرمان در حال اجرا باشد)
rm file حذف (delete) يك فايل
mv file new-location انتقال فايل به يك محل جديد، يا تغيير نام يك فايل.
mkdir dir-name ايجاد يك دايركتوري جديد
rmdir dir-name حذف يك دايركتوري خالي
rm-r dir-name حذف يك دايركتوري و همه محتويات آن
clear پاك كردن صفحه نمايش
exit بستن پنجره prompt
date نمايش يا تنظيم تاريخ
du نمايش مقدار فضاي استفاده شده از ديسك
grep جستجوي String
gzip براي فشرده سازي فايل
gunzip براي برگرداندن فايل فشرده به حالت عادي
X kill و kill براي متوقف كردن دستوراتي كه در حين اجرا گير كرده اند.
lpr براي پرينت فايل
logout براي خاتمه دادن به كار
quota براي نمايش مقدار فضاي استفاده شده از ديسك
who و w براي فهميدن اينكه چه كسي login كرده است.
yppasswd تغيير كلمه رمز (password)
cd.. برگشت از يك دايركتوري به دايركتوري عقب تر

 

براي داشتن يك صفحه man درباره يك فرمان يا يك فايل از سيستم، در اعلان شِل تايپ كنيد
man Command . به عنوان مثال براي دريافت كمك در مورد دستور ls  مي توانيد تايپ كنيد:

$man ls

نكته: براي حركت بين صفحات man از كليدهاي مكان نماي بالا و پايين و براي خروج از كليد q استفاده کنيد.

خلاصه اي از دستورات لينوكس در جدول ۱ ليست شده است:

——————————————————————-

فرمت فایل ها:   Docx ,PDF

تعداد صفحات: ۷۱ صفحه

حجم فایل: ۱٫۷۷ MB

——————————————————————-

برای دانلود فایل ورد کامل این مقاله لطفا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

100,000 ریال – دانلود

 

نرم افزار شبيه سازی NS و نحوه نصب کردن و کار با آن- قسمت اول

نرم افزار شبيه سازی NS و نحوه نصب کردن و کار با آن- قسمت دوم

نرم افزار شبيه سازی NS و نحوه نصب کردن و کار با آن- قسمت سوم

نرم افزار شبيه سازی NS و نحوه نصب کردن و کار با آن- قسمت چهارم

فرستادن دیدگاه

راهنمای دانلود

برای دانلود، کافی است که بر روی لینک دانلود آن کلیک نمایید تا وارد صفحه پرداخت آنلاین شوید. بعد از وارد کردن مشخصات کارت بانکی و مبلغ، پرداخت انجام شده و لینک دانلود نمایش داده می شود.

از این که حامی پروژه را برای دانلود انتخاب نموده اید، سپاسگزاریم.

در صورت بروز هر گونه مشکل برای خرید و دانلود، لطفا از طریق ایمیل زیر با ما مکاتبه نمایید.

HamiProje@Gmail.com

تبلیغات

alibaba02

تقویم شمسی

خرداد ۱۴۰۳
ش ی د س چ پ ج
« آذر    
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱